Ana Sayfa Sayfalar 7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Ada Matbaacılık Sayfa 48 Cevapları

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Ada Matbaacılık Sayfa 48 Cevapları

158
0
Paylaş

Reklamı Kapat

7. Sınıf Ada Matbaacılık Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları. 2017-2018 eğitim-öğretim yılı ders ve çalışma kitaplarının cevaplarını sitemizde bulabileceksiniz. Bu yıl da ödevlerinizde size yardımcı olacağız. Sitemizde yayınlanan ders ve çalışma kitaplarının cevapları kesin doğruluk teşkil etmemektedir. Paylaşılan sayfalar, kendi cevaplarınız ile karşılaştırmanız için yayınlanmaktadır. Bu sebeple bu yayınlar ile ancak kendi cevaplarınızın doğruluğunu kontrol edebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan çalışma kitaplarının cevapları kesin doğruluk teşkil etmemektedir. Paylaşılan sayfalar, kendi cevaplarınız ile karşılaştırmanız için yayınlanmaktadır. Bu sebeple bu yayınlar ile ancak kendi cevaplarınızın doğruluğunu kontrol edebilirsiniz.

7. Sınıf Ada Matbaacılık Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 29. Sayfa Cevapları 1.Ünite Değerlendirme4. Radyo ve televizyon yayınlarının düzenlenmesi ile ilgili kuruluş aşağıdakilerden hangisidir?
A) Basın Konseyi

B) RTÜK
C) Anadolu Ajansı
D) TRT


5. • Hiçbir insan mahkeme kararı olmadan tutuklanamaz.
• Hâkim kararı olmadıkça kimsenin konutuna girilemez.Bu hakların bulunduğu bir ülkeyle ilgili olarak aşağıdaki yargılardan hangisine ulaşılamaz?
A) insanların özgürlükleri vardır.
B) Özel yaşamın korunmasına önem verilmektedir.
C) Vatandaşlar özgür ve güvenli yaşama hakkına sahiptir.
D) İnsanların evlerine hiçbir sebeple girilemez.

6. Aşağıdakilerden hangisi Mustafa Kemal Atatürk’ün kurulmasına öncülük ettiği iletişim kuruluşlarından biri değildir?
A) TRT
B) Anadolu Ajansı
C) İrade-i Millîye gazetesi
D) Hâkimiyeti Millîye gazetesi

C- Aşağıdaki soruları cevaplandırınız.

1. Eski dönemlerde kullanılan duman, ıslık, güvercin gibi iletişim araçları ile günümüzdeki iletişim araçları arasında ne gibi benzerlik ve farklılıklar bulunmaktadır? Örnek veriniz ?
Duman, ıslık, posta güvercini bunlar hepsi bir birimizle iletişim kurmak için yani hepsinin görevi bağlantı kurmak için
Örnek olarak; Ormanda siz ve yanında sadece ateş var bunu kullanarak başkaları size ulaşabilir.

2. İnternetin gelişimini düşündüğünüzde insanlığın gelecekte ne tür iletişim yöntemlerini kullanacağını tahmin ediniz.
Gelecekte, internetin gelişimine bağlı olarak interneti kullananlar çok geniş bir coğrafya üzerine yayılacaktır. Gelecekte,internetin ulaştığı kullanıcı sayısını ve gelecekte teknolojinin ulaştığı noktaya göre daha pratik ve stabil iletişim teknolojileri kullanım görecektir.Bu nedenle ışık hızında işlem yapan cep telefonları,evrenin her yerinden istediğimiz bilgileri edinebileceğimiz bilgisayarların hayatımıza gireceği söylenebilir.
3. Bir sabah kalktığınızda ülkenizdeki tüm basın-yayın organlarının kapatıldığını öğrendiğinizde hangi duyguları yaşarsınız? Böyle bir durum sizi nasıl etkiler?

4. Günlük yaşamınızda karşılaştığınız iletişim sorunları nelerdir? Örnek veriniz.
Günlük yaşamınızda karşılaştığınız iletişim sorunları :
insanlar doğru iletişim yapmayı bilmiyorlar.
insanlar doğru iletişim kurmak için iletişim becerilerini geliştirmelidir.
iletişim konusunda fazla duyarlı değiliz.

5. İletişim özgürlüğü ile özel hayatın gizliliği arasında bağlantı kurunuz. Bu durumu basın özgürlüğü ile karşılaştırarak yorumlayınız.
Düşün ki sen bir şarkıcısın ve ailevi sorunların oldu herkes tarafından bilinmesini istemiyorsun fakat basın size sormadan hemen bunu haber yaptı buna basın özgürlüğü denemez. Basın özgürlüğü insanları rencide etmeden ve özel hayatlarına müdahale etmeyecek şekilde olmalıdır. Bir de sen telefon kullanıyorsun birisi senin sesini ve görüntünü alıp başka yerlerde kullansa buna karşı çıkmak senin en büyük hakkın çünkü özel hayat gizliliği önemlidir ve senden izinsiz bir şey yaparlarsa bu özel hayata saygısızlık olur.
6. Günümüzde kitle iletişim araçlarının bu kadar yaygın olmasında teknolojik gelişmelerin etkileri nelerdir? Açıklayınız.

7. İnsanların sadece kendi özgürlüklerine dikkat edip diğer insanların özgürlüklerini dikkate almamaları ne tür sorunların ortaya çıkmasına neden olur? Açıklayınız.
Aslında bu ayrımcılık, ırkçılığa neden olabilir hatta herkes bu tür davranışlar yaparsa yani kendini düşünürlerse ülke bölünmesine bile yol açabilir . Aslında çok küçük bir sorun gibi görünüyor ama öyle değil altında çokta önemli sorunlar yaratabilir

8. Kitle iletişim araçlarını denetleyen kurumlar olmazsa ne tür sorunlar yaşanabilir? Niçin?
Eğer denetleyen olmasaydı;
Özel yaşam diye birşey kalmazdı.
Yayınlar ve haberler sırasında sürekli kargaşa olurdu.
İnsanlar her konuyu haber ve dizi yapardı.
Tartışmalar artardı.
Mezhep ve din ayrılıkları artardı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here